Seminarium 2

1. Kierowanie oddechu w pięciu kierunkach
(z Sangitha II)

Usiądź naprzeciwko ściany w odległości około dwóch metrów. Oddychaj przez nos według schematu: wdech, zatrzymanie oddechu, wydech – wszystkie części oddechu mają być równe: 4-4-4.

Praktykuj fikr używając dowolnej łosify mocy, np.: Ya Jalil [Ja Dżalil] lub Ya Qadr [Ja Kaader].

Kieruj oddech, wyobrażając go sobie, jako strumień światła, siły, mocy, w stronę punkt na ścianie znajdującego się bezpośrednio przed tobą. Miej otwarte oczy, ale nie skupiaj się na szczegółach.

Następnie spójrz na punkt oddalony o około 30 cm w lewo. Potem o 30 cm w prawo od punktu centralnego. Następnie o 30 cm ponad centralnym punktem, a następnie o 30 cm poniżej tego punktu. Podczas przesyłania oddechu do różnych punktów możesz delikatnie zwracać głowę w ich stronę.

Oddech dotyka punktu na ścianie podczas wydechu.
Czas trwania praktyki: 5-10 minut.

Komentarz Murszida:
To wspaniała rzecz, że oddech działa pod wpływem woli. Oddychaj całkowicie przez nozdrza, ponieważ to jest naturalny oddech. Poprzez praktykowanie kierowania oddechu, jako strumienia światła w pięciu kierunkach, można rozwinąć nie tylko uzdrawiającą siłę, ale jednocześnie moc inspiracji, moc pomagania w coraz większym stopniu. W ten sposób człowiek może komunikować się mentalnie z innymi za pomocą oddechu.

O łosifach:
Ya Jalil [Ja Dżalil]
Al-Jalil jest wszechobecną boską mocą i siłą manifestującą się w każdej rzeczy i we wszystkim bez wyjątku… Niesamowita siła boskiej manifestacji nieustannie oferowana w każdej chwili. Bóg jest widziany w nieugiętym jądrze potężnej esencji tego, co zostało dane, a jego emanacja hojnie dociera do wszystkiego i wszystkich bez wyjątku.

Ya Qadir [Ja Kaader]
Al-Qadir jest wyrazem całego celu, całej siły i woli we wszechświecie, jako jednej mocy. Nie istnieje nic, co byłoby odłączone od tej mocy. Poprzez przebudzenie się w niej, podróżnik na duchowej ścieżce zdaje sobie sprawę, że istnieje ścieżka i określony cel. Al.-Qadir nadaje określony sens i prawdziwy cel wszystkiemu w życiu.

Al-Qadir oznacza również nieograniczoną pojemność i że każdy człowiek ma taką nieograniczona pojemność. Taka świadomość daje ci poczucie wartości, mocy i przestrzeni, jak również pewność, że wszystko jest możliwe. Jesteś z natury zdolny do otrzymywania i przechowywania wszystkiego, co może przyjść i do traktowania tego, jak boski dar.

Powyższe fragmenty o Ya Jalil i Ya Qadir zostały zaczerpnięte z książki
„Physicians of the Heart” autorstwa Wali Ali Meyer I innych, strony 54 i 64

 

2. Kierowanie oddechu do bolesnej części

Oddychanie musi odbywać się w rytmie do czterech, czyli liczymy do czterech w każdej części oddechu: wdech na 4 – zatrzymanie na 4 – wydech na 4 (może być dłużej np. 5-5-5, ważne, by wszystkie części były równe). Najlepszy czas na tę praktykę to wczesny poranek. Dobrze jest wykonać ja, jako pierwszą w pozycji leżącej. Czas trwania to 5 minut, maksymalnie 10.

Fikr: wdech: Shafee [Szafi] – zatrzymanie – wydech: Khafee [Kafi]. Oddech sięga bolesnej części ciała podczas wydechu. Poczuj jak oddech tam dociera. Możliwe, że ta praktyka zajmie od 6 tygodni do 3 miesięcy zanim będziecie zdolni to zrobić.

Zacznijcie praktykę kierowania oddechu najpierw do podeszew stóp.
Jeśli uda Wam się tego dokonać, skierujcie oddech do palców dłoni.
Kiedy zaś to Wam się uda, skierujcie oddech do czoła.
Następnie do obszaru splotu słonecznego i klatki piersiowej.
Kiedy to opanujecie możecie kierować oddech do każdej części ciała potrzebującej uzdrowienia.